WordPress je nejpoužívanější redakční systém (CMS) na světě. Byl vytvořen v roce 2003. Na WordPressu běží stovky tisíc webů po celém světě a vybudovala se okolo něj komunita vývojářů a firem poskytujících produkty k jeho zlepšení.
Nedávno nastala roztržka mezi nadací The WordPress Foundation, která vlastní autorská práva na systém WordPress, a společností WP Engine, což má velký dopad. Pokud nevíte, o co jde, pojďme si rychle představit jednotlivé aktéry.
WordPress.org je již zmíněný redakční systém. V základu poskytuje solidní funkce redakčního systému. Lze ho dále doplnit o šablony a zásuvné moduly (pluginy), které mu dodávají zcela nový rozměr. Vše je zároveň open-source; to znamená, že vývojáři mají přístup k celému kódu WordPressu a mohou tak vytvářet, co se jim zamane. Autorská práva na něj vlastní již zmíněná nadace The WordPress Foundation, která by měla být nezávislá.
WP Engine je firma, která nabízí hostingové služby speciálně přizpůsobené pro weby postavené na WordPressu. Zajišťuje hosting, správu a aktualizace webů. Také vlastní plugin Advanced Custom Fields, o kterém se dočtete níže.
Automattic je firma, kterou založil spoluzakladatel WordPressu Matt Mullenweg. Zároveň je jejím výkonným ředitelem (CEO). Automattic nabízí podobné řešení jako WP Engine pod značkou WordPress.com. Zároveň také nabízí vlastní pluginy. Lze jmenovat WooCommerce nebo Jetpack.
Co se stalo?
Nedávno se rozhořel spor mezi Mattem Mullenwegem a společností WP Engine. Podle Mullenwega se WP Engine přiživoval na značce WordPress, aniž by dostatečně přispíval k vývoji WordPressu. Nazval tak WP Engine rakovinou WordPress ekosystému.
Napětí vyústilo v řadu až dětinských kroků. WordPress.org odebral WP Engine přístup ke zdrojům WordPressu, což znamená například nemožnost vydávat aktualizace. WordPress.org také přidal do administrace WordPressu varování o firmě WP Engine. To se zase WP Engine snažil pomocí pluginu skrýt.
WordPress.org udělal tzv. fork pluginu Advanced Custom Fields (ACF) od WP Engine; údajně kvůli bezpečnostním problémům. Fork znamená, že někdo zkopíruje cizí plugin a vytvoří si vlastní mutaci. To je v pořádku, jelikož všechny pluginy jsou open-source. V tomto případě však WordPress.org udělal něco trochu jiného. Převzal kontrolu nad celým pluginem ACF, který přejmenoval na Secure Custom Fields (SCF). Znamená to, že WP Engine ztratil kontrolu nad svým pluginem. Vše se stalo bez vědomí WP Engine a 2 milionů uživatelů ACF. Plugin ACF si lze dále stáhnout z webu WP Engine.
WP Engine tvrdí, že jim bylo nespravedlivě odebráno právo spravovat plugin přes WordPress.org a že jejich uživatelé jsou nyní nuceni přejít na novou verzi, kterou WP Engine neuznává. Mullenweg a jeho tým tvrdí, že tento zásah byl nezbytný kvůli narušené bezpečnosti pluginu. Celý spor vyústil v právní přestřelku, kdy WP Engine obvinil Mullenwega z pokusu o vydírání a zneužití moci. WordPress má právo tento krok učinit v určitých situacích, nicméně v takovém měřítku nemá v historii celého systému obdoby.
Celé situaci nepomáhá vyjádření Matta Mullenwega, který během interview s magazínem The Verge prohlásil, že WordPress.org patří pouze jemu osobně. To podkopává představy o nezávislosti systému WordPress.
Dopad na vnímání WordPressu
Tento konflikt vyvolal vlnu nevole mezi vývojáři a uživateli WordPressu. Mnoho lidí vnímá tento zásah jako nebezpečný precedent. ACF jedním z nejpoužívanějších pluginů a WP Engine je přímou konkurencí pro WordPress.com vlastněný Mullenwegem.
Ať už má pravdu kterákoliv strana, je jasné, že celá situaci poškozuje značku WordPress a snižuje důvěru v tento systém. Princip open-source řešení je, že nad nimi nemá mít kontrolu jediná entita, ale ideálně všichni lidé. Mnoho firem si na WordPressu vybudovalo podnikání a vývojáři tráví desítky tisíc hodin času na vývoji nových funkcí, šablon a pluginů.
Náš postoj
My v Denali studio samozřejmě systém WordPress neopouštíme. Koneckonců, web na kterém právě čtete tento článek je postaven na WordPressu. Ceníme si i celé komunity kolem WordPressu; máme v plánu vytvořit i vlastní pluginy. Neskrýváme však obavy z vedení WordPress.org, které se aktuálně chová poněkud autoritářsky. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet. Je ale jasné, že pokud má WordPress přežít, musí se decentralizovat a moc nad ním nesmí mít pouze jedna osoba nebo hrstka osob.